Rybářský rozcestník

Mihule potoční (Lampetra planeri)

Mihule asi hned tak v přírodě neuvidíte. Jsou malé, nenápadné, většinu života schované v náplavech toků. Jsou vzácné, tedy celoročně chráněné! Pro sportovního rybáře nemají žádný význam, ale tam kde žijí, určují kvalitu vody daného místa.

doba hájení Mihule jsou celoročně chráněné!
Mihule potoční (Lampetra planeri) - detail hlavy
Mihule

Název latinsky

Lampetra planeri

Rozpoznávací znaky

Tělo úhořovitého tvaru, bez bočních (párových) ploutví. Ústa tvoří, ostatně jako u všech mihulí, přísavná terč, z kterého vykukují různě velké zoubky. Nemá ani žádné šupiny. Za hlavou se nachází 7 žaberních štěrbin. Kosti jsou vlastně jen takové chrupavky, nejsou tedy ztvrdlé. Tělo je zbarvené do modré až šedé barvy, někdy je také nazelenalé. Boky jsou světlejší, břicho až bělavé, celé tělo nemá žádné skvrny. Mihule můžeme zaměnit za malé úhoře, tzv. úhoří monte, kteří ovšem mají prsní ploutve a nemají žaberní štěrbiny.

Výskyt

Většina nálezů z dnešní doby je z povodí Labe a Odry. Byly zaznamenány nálezy i na Jižní Moravě v povodí řeky Moravy. Mihule u nás žijí především v čistých potocích a menších řekách, v pstruhovém a lipanovém pásmu. Najít je lze i v chladných průtočných rybnících a mlýnských náhonech. K vytření potřebují písčitá nebo štěrkovitá dna.

Obecně

Mihule dorůstají do 20 cm délky a dožívají se 5 až 7 let. Larvy se živí pouze řasami, detritem a rozsivkami. Je zajímavé, že dospělé mihule již potravu nepřijímají. Tření probíhá od dubna do května, tak 1 až 3 týdny, vždy proti proudu, někdy až stovky metrů od původního stanoviště. V malých jamkách v písku, které vytváří mihule svými mrskavými pohyby dokáží naklást až 2000 larev. Vylíhlé larvy žijí skryty v náplavech až 4 roky. Larvy mihulí jsou slepé. Ještě jedna zajímavost, dospěláci mihulí po vytření za velmi krátkou dobu uhynou. Třou se tedy jen jednou za život!

Zajímavosti

V minulosti se mihule hojně používaly jako nástraha při lovu dravých ryb. Dnes u nás již nežijící Mihule mořská a Mihule říční mají skvělé maso, které naši předkové považovali za výtečné.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!