Rybářský rozcestník

Chytání dravců na položenou, se splávkem (kačenkou) pro orientaci

Tento způsob lovu dravých ryb jsem objevil v jednom naučném rybářském pořadu. Od té doby jsem si tuto metodu chytání dravců velmi oblíbyl. Je to vhodná metoda na větší ryby, jako velké štiky a sumce, tedy u nás, v zahraničí se takto chytají i větší a hrůznější obludy. 🙂 Díky kačence na vodě je dobře vidět, jakým směrem se ryba s nástrahou ubírá, což se hodí hlavně tehdy, pokud chytáme u nějaké vázky.

Chytání na mrtvou rybku na položenou se splávkem.
  1. delší prut, na sumce 500 až 1000 g na špičce, kmenová šňůra o nosnosti minimálně 50 kg, na štiky stačí běžný prut, šňůra o nosnosti kolem 28 kg
  2. splávek (kačenka) umístěný na kmenovém vlasci, posuvná zarážka – ze šňůry (bavlnky), aby se dala namotat na cívku navijáku
  3. obratlík s karabinkou a návazcem vhodným na chytání sumců, olovo
  4. větší mrtvá nástražní rybka, nebo část větší ryby (zajišťujeme jedním, nebo dvěma trojháčky)

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru navlékneme zarážku ze šňůry nebo bavlnky, pak splávek, opět dáme zarážku, to už může být korálek apod., připneme klips s olovem a na konci kmenpové šňůry uvážeme obratlík s karabinkou větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky a mrtvou nástražní rybkou.

Návod, jak si uvázat zarážky ze šňůry nebo bavlnky najdete zde: Zarážka na průběžné splávky.

Položená na sumce nebo štiky s klipsem a olovem, kačenkou.

Položená na sumce nebo štiky s klipsem a olovem, kačenkou pro orientaci.

Popis metody chytání:

Do břehu, kolmo, zapíchneme stojan na sumce, do něj pak po nahození vložíme prut, nebo ho můžeme položit vodorovně, jako na kapry, na štiky pokládáme vždy vodorovně, směrem k místu, kam jsme nahodili. Před náhozem je dobré znát hloubku lovného místa, nebo zarážku na splávek (kačenu) nastavíme s větší vůlí. Po nahození by kačenka měla být vidět! Mrtvou nástražní rybku dáváme na montáž dlouhou 40 až 80 cm. Naviják necháme dost povolený, aby při záběru mohl sumec nebo co nejvíce nasát rybku, také pak máme více času na zaseknutí, než při více utažené brzdě navijáku. Prut opatříme rolničkou, ale můžeme si pomoci i zvukovou signalizací. I při chytání štik necháme naviják povolený, zasekáváme tak do 15 sekund po tom, co se nám kačena rozjede, ovšem pokud nechytáme někde u vázek, pak zasekáváme okamžitě po záběru. Díky splávku vidíme, kam dravec uhání …

Prut na sumce s kačenou, montáž na položenou, splávek slouží k zjištění, kterým směrem dravec po záběru plave.

Prut na sumce s kačenou, montáž na položenou, splávek slouží k zjištění, kterým směrem dravec po záběru plave. Je navléknutý na kmenové šňůře, zajištěný bavlnkovým stoperem.

Poznánka:

Fotografie jsou z mé výpravy, kdy jsem vnadil na sumce, na štiky to celé můžeme podstatně zjemnit, včetně splávku!

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.