Rybářský rozcestník

Chobotnice

Tento velice inteligentní hlavonožec s osmi rameny žije ve vodách mírného pásma a připravuje se jako oliheň. Hlavonožci (Cephalopoda) jsou nejdokonalejší třída měkkýšů, všichni jsou aktivní mořští dravci, což platí samozřejmě i pro chobotnice.

Chobotnice na bílém pozadí
Chobotnicechobotnice2chobotnice3chobotnice4chobotnice5

Název latinsky

Octopoda

Jiný název

Octopus, krake, poulpe, polpo...

Rozpoznávací znaky

Chobotnice jsou charakteristické osmi rameny s přísavkami o které mohou přijít a ony znovu dorostou. Jejich tělo je bilaterálně symetrické. Jejich útrobní vak je bez ploutvovitého lemu. Pohybují se lezením a plaváním.

Výskyt

Vyskytují se v mnoha světových oceánech, především u korálových útesů.

Obecně

Pohybují se třemi způsoby; buď pomocí vlnění ploutevního lemu nebo chapadel, nebo vytlačování vody ze sifonu. Tento tryskový pohyb umožňuje některým menším druhům vyskakovat nad hladinu. Chobotnice dýchají žábrami. V případě ohrožení vypouštějí hlavonožci inkoustový oblak, který je skryje a mohou tak nepozorovaně uplavat. Je buď černý nebo hnědý.

Inteligenci chobotnic srovnávají různí vědci s různě vyspělými savci. Někdo ji dává na roveň hlodavcům, někdo ji srovnává i s delfíny. Pravda je taková, že chobotnice dovedou měnit při lovu své strategie podle druhu kořisti a podmínek, ke kterým patří útoky na kraby, otevírání lastur atd. Staví si jednoduchá obydlí z nejrůznějších materiálů někdy i s vchodem, který mohou v případě hrozícího nebezpečí zatarasit. Využívají skalních jeskyní a přizpůsobují se při stavbě podmínkám. Do svého obydlí si nosí nejrůznější lesklé předměty, podobně jako někteří ptáci.

Kuchyňské zpracování:

Maso chobotnice je třeba dobře naklepat, aby ztratilo houževnatost, dále je třeba odříznout přísavky a konce chapadel. Hlava delší než 20 cm se většinou odstraní, ale může se i očistit, naplnit sekanými chapadly a dusit. Menší chobotnice se obalují v těstíčku a smaží celé.

Způsob lovu

Při lovu chobotnic se dodnes někde používá tzv. lov do vázy. Přes noc chobotnice loví, ale den přečkávají v různých úkrytech. Domorodci vázy umístí večer na dno, ráno vázy vytáhnou, někdy tam hlavonožce opravdu najdou, ale jde o velmi neefektivní lov. Častější úspěchy mají rybáři při používání harpun nebo vrší při lovu chobotnic. Asi nejefektivnější způsobem lovu chobotnic je však zavěšování umělé nástrahy, většinou podobné krabům, které jsou opatřeny dvojháčkem, ta se odhazuje z lodi nebo ze břehu do vody, po dopadnutí na dno se pomalu přitahuje a občas na nástrahu chobotnice zaútočí. Vždyť je to predátor!

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….