Rybářský rozcestník

Andělika lékařská – Archangelica officinalis

Mohutná, statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Patří do čeledi miříkovitých. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně, většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků a na vlhkých loukách.

andělikaandělikaandělika

Název latinsky

Archangelica officinalis

Jiný název

Děhel lékařský

Rozpoznávací znaky

Statná bylina až 2 m vysoká, s řepovitým aromatickým oddenkem a hnědými kořeny. Lodyha přímá, dutá, oblá a rýhovaná. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, listy jsou velké až 90 cm, pochvaté 2x až 3x trojené, zpeřené, ostře pilovité. Květenství je okolík na vrcholu, který je polokulovitý, hustý o průměru až 15 cm. Okolík se skládá z menších okolíčků, kterých může být až 30. Doba květu červenec - srpen. Drobné květy jsou bíle nažloutlé nebo narůžovělé. Plodem je podlouhlá, vejčitá dvounažka nahnědlé barvy. Plody přináší jen jednou pak, odumírá. Kvete od července do srpna.

Výskyt

Andělika lékařská má ráda vlhké humózní půdy. Roste u nás ve volné přírodě poměrně vzácně. Většinou se vyskytuje kolem potoků, vodních toků, na vlhkých loukách,

Obecně

Je to významná léčivá bylina. Pro své léčebné účinky se pěstuje. Předmětem sběru je kořen a plody. Příznivě působí na problémy s trávením, imunitou a psychiku. Obsahuje přes 40 léčivých látek. Léčivé účinky jsou známé už od středověku.

Starší název je děhel lékařský.

Text i foto: Dalibor Marounek

Zdroje: Herbář léčivých rostlin – J. Janča A. Zentrich Eminent 1994, Naše rostliny v lékařství – Korbelář, Endris, Krejča Avicenum 1973 a cs.wikipedia.org

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂