Rybářský rozcestník

rybaření v zahraničí

Cabezon (Cottidae)

Dravec žijící na skalnatých římsách v malých a středních hloubkách. Je to oblíbená cílová ryba chytaná vláčením, především pak pilkrováním. Velmi se podobá Lincoldu (Mořskému candátovi). Rozpoznají se od sebe podle jejich zubů. Lincold je má velké špičaté, s mezerami, zatím co Cabezon je má jako náš sumec, spousty drobných nízkých zoubků posazených těsně vedle sebe v několika řadách.

Číst článek

Rybaření v Norsku – základní výbava

Norsko umí být jak přívětivé, tak nehostinné. Často během jednoho dne zažijete teplé slunné počasí, které se během chvíle změní ve větrnou smršť s teplotou, která dokáže během několika málo hodin klesnout až o 25 °C. I v létě se zde můžete dočkat například sněhových bouřek, krupobití… Jak se tedy vybavit na rybářskou výpravu do Norska? V tomto článku vám poradíme, co rozhodně nezapomenout doma.

Číst článek

Lingcod – mořský candát

Rybáři velmi ceněná ryba žijící na západním pobřeží Severní Ameriky. Hojná je pak především u pobřeží Britské Kolumbie. Chytá se na větší woblery vláčením u skal ve středních a větších hloubkách.

Číst článek

Hluboko na severu 2. část

Pokračování povídání o cestě do Švédska, chytání v tamějších vodách, ale i dalších strastech a radostech, co přináší velká výprava za rybami. Začátek tohoto povídání najdete v článku „Hluboko na severu 1. část“. Oba články byly zveřejněny již dříve na stránkách Bejsfish.cz.

Číst článek

Hluboko na severu 1. část

Je to mu již nějaký čas, kdy kamarád Michal navštívil zemi hluboko na severu. Vrátil se více než nadšený, a že prý tohle musím zažít taky. Slovo dalo slovo. Cestovka přijala naše rodná data, kačky na pobyt a už jsem se mohl těšit na výlet do země losů :o) Trochu jsem měl obav, neb nejsem moc zcestovalý a cestování není moje velká záliba, ale pro tohle jsem se plně obětoval, neb jsem cítil zážitek se vším všudy. Dle rad jsem nakoupil nějaké woblery, i když je nemám moc v oblibě. Nějak mi ten kus dřeva nepřirostl k srdci. I tak jsem si nabral mnou oblíbené malé jig hlavičky a malé twistříky, kterým jsem věřil, neb u nás se díky nim dostávám ke slušným rybám. No, ale i tak jsem si pobral pár větších gum a něco rotaček (ještě že tak). A pomalu jsem netrpělivě čekal na vytoužený den odjezdu …

Číst článek

Jak se loví velké ryby v Britské Kolumbii

Rybaření v Britské Kolumbii je pro českého rybáře zážitkem, který si nepředstaví ani ve svých nejdivočejších rybářských snech. Nám se poštěstilo chytat v oblasti na zarybnění obzvlášť bohaté, v severních vodách Pacifiku na ostrově Vancouver Island.

Číst článek

Lov sumců pomocí vábničky

K tématice lovu sumců za pomocí vábničky již bylo napsáno stovky možná i tisíce řádků. Mě osobně lov za pomoci kousku dřeva baví, po letech strávených na sumcích, ze všeho nejvíce. Pokusím se vám poskytnout pár rad, jak sumíka přimět k tomu, aby vám zaútočil na vaši nástrahu.

Číst článek

Lov sumců, ale i dalších ryb, v Itálii

Každoročně se do Itálie vydávají spousty rybářů splnit si svůj sen a ulovit alespoň jednu z trofejních ryb, které bezesporu řeka PO ukrývá ve svých hlubinách. První zprávy o výskytu sumců pocházejí z oblasti Pádu již z doby před druhou světovou válkou, což značí o tom, že ryby stihly narůst do opravdu velkých rozměrů. Sumci nejsou v řece PO původním druhem a dostali se sem pravděpodobně přemístěním desítek sumců ze soukromých Italských lokalit do sítě kanálů s řekou spojených.

Číst článek

Trnitá cesta za švédskými metrovkami 2. díl

V prvním díle jsme si představili loviště štik v okolí švédského Vasterviku. Zdejší brakické vody jsou vyhlášeným rejdištěm trofejních štik. Naše výprava se přehoupla do druhé půlky a pět šťastlivců si už sáhlo na metrovou štiku. Splnění snů je vykoupeno tvrdou dřinou a zbylí členové tajně doufají, že metrovku chytí taky.

Číst článek

Trnitá cesta za švédskými metrovkami 1. díl

Pepův wobler s imitací pstruha dopadl kousek od stanoviště velké štiky. Nestihla zaútočit, ale pohyb vetřelce jí neunikl. Vyjela asi metr ze své skrýše a čekala, co se bude dít. Nezvaný host se po chvíli vrací a jeho dráha vede tentokrát v těsné blízkosti zubaté dračice. Ta kousek popojede a zaútočí rychlostí blesku. Rybář v lodi je překvapený, ale reaguje pohotově a překvapí štiku tvrdým odporem. Zpočátku je zmatená, protože žádnou reakci nečekala. Pak si vzpomene na jeden z minulých zážitků a pochopí, že je zle.

Číst článek