Rybářský rozcestník

přívlač

Drop Shot – základy

Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

Číst článek

České přívlačové nástrahy BROSLURES si získávají více a více fanoušků!

O firmě, jejich produktech a plánech do budoucna, jsme se bavili se spolumajitelem a spoluzakladatelem firmy Tomášem Šimandlem.

Číst článek

Rybářská technika chytání – lov přívlačí (vláčka)

Přívlač je rybolovná technika, kdy se snaží rybář přelstít rybu pomocí umělé, nebo přirozené nástrahy (mrtvé rybky) tak, že ji vede cukavými pohyby, snažíce se co nejvíce napodobit zraněnou rybu, případně jiné vodní živočichy, které mají v oblibě dravé ryby. Cíl je jasný, vyprovokovat dravce k útoku a pak po zaseknutí ho vytáhnout z vody.

Číst článek

Lehká přívlač – lov pstruhů

Lov pstruhů na jemnější vláčkařský prut je úžasnou záležitostí. I když není vláčení tak úspěšné jako muškaření, také se dají nachytat pěkné kousky a to i několik desítek kusů za den. Ovšem pokud se ví jak na to. V tomto článku najdete takové pstruhařské curriculum vitae. Snad vám, začínajícím pstruhařům, tento článek pomůže.

Číst článek

Carolina rig

Další z vychytaných montáží na candáty, okouny, ale i jiné dravé ryby. Díky olůvku, které je umístěno na kmenovém vlasci, kousek před samotnou nástrahou (olůvku se říká Flip´n Sinker), to od průběžného olova dělí obratlík a kratší návazec, dohodíte daleko. Další výhodou je pomalejší sestupování samotné nástrahy vodním sloupcem, která díky svému vlnění láká dravce k útoku. Nezanedbatelný je i akustický efekt představeného olova a skleněného korálku, který dokáže ryby zaujmout. Pokud pak použijete háčky se špičkou schovanou v nástraze, je to ideální montáž pro lov v travinách.

Číst článek

Klouzavý uzel – základní (na očka)

Jednoduchý rybářský uzel vhodný k navázání háčku s očky, na zajištění třpytek, woblerů, či lanek pro vláčení, prostě veškeré rybářské bižuterie s očkem.

Číst článek

Tyrolské dřívko, jeho použití

Tyrolské dřívko se používá především při vláčení, kdy má za úkol nadzvedávat nástrahu ode dna, díky čemuž se méně vázne. Dřívko při pohybu rozviřuje dno, což často také vyprovokuje dravce k útoku. Metodou vláčení s tyrolským dřívkem cíleně lovíme štiky, candáty, sumce, jelce tlouště a okouny. Podle velikosti nástražní rybky, hloubky lovného místa a síly toku pak volíme velikost tyrolského dřívka a také samotnou montáž.

Číst článek

Přívlač s (korkovým) plovákem a návazcem s jigovou hlavou a gumovou nástrahou

I přesto, že si přídavné plováky pro vláčení můžeme koupit, lze je jednoduše vyrobit například z korkové zátky od vína nebo starého splávku. Je to rychlé, levné a hlavně montáž s plovákem a návazcem s jigovou hlavičkou a umělou rybkou perfektně ve vodě pracuje. Jde o velmi úspěšnou montáž především na štiky.

Číst článek

Montáž na chytání dravců pomocí tyrolského dřívka

Při vláčení po dně je skvělá pomůcka, proti přílišnému váznutí, tzv. tyrolské dřívko, což je umělohmotná trubička na jednom konci s očkem a na druhém opatřená závažím. Táhne se, spolu s nástrahou, po dně a víří sedimenty dna, což často dravce může přesvědčit k útoku.

Číst článek

Lehká přívlač na menších potocích – lov pstruhů a sivenů

V tomto článku si povíme základní fakta o chytání pstruhů „vláčkou“ na pstruhových revírech a to na menších potocích. Právě až zde se prověří rybářův um splynout s okolím a být tichý jako indián či stopař. Pak teprve, při správném nabídnutí nástrahy, lze chytit plachého potočáka, sivena nebo „duháče“. Ovšem nejprve je musíme najít.

Číst článek