Rybářský rozcestník

muškaření

Vázání bočního přívěsu – muškařský návazec

Navázání bočního přívěsu na hlavní vlasec s muškou. Je to snad nejpoužívanější návazec při chytání na mušky.

Číst článek

Pružný přívěsný uzel (smyčka)

Tento uzel je oblíbený hlavně mezi muškaři. Slouží na uvázání přívěsné (horní) mušky při muškaření. Jde o rychlý a poměrně jednoduchý úchyt, který lze provést i přímo u vody. Je to spolehlivý uzel, ovšem je třeba si pohlídat správné usazení uzlu a také správný sklon uzlu návazce!

Číst článek

Chytání větších dravců muškařským náčiním

Asi nejčastěji si muškařský prut vezmeme na výpravu na pstruhy, siveny a lipany, nebo do mimo pstruhové vody na lov okounů a tloušťů, případně bolenů. Ovšem s muškařskou výbavou lze cíleně lovit i velké dravce, jako štiky a candáty, jen je nutné muškařské „nádobíčko“ velkým kusům přizpůsobit.

Číst článek

Soudkový uzel

Velmi oblíbený rybářský uzel užívaný ke spojení různě silných materiálů především muškaři. Používá se nejčastěji k připojení koncového návazce k nástavci nebo i k přípravě svazovaného nástavce. Někdy je také v literatuře nazýván jako pružný uzel, mylně pak i jako uzel krvavý, což je ale úplně jiný uzel.

Číst článek

Jehlový uzel

Tento uzel využijí především muškaři. Používá se totiž ke spojení muškařské šňůry s muškařským nástavcem. Nahrazuje rychlospojku. Jde o pevný spoj, který nikdy nepovolí. Lze ho ale použít všude tam, kde je potřeba spojit dva různé materiály o různých průměrech. K jeho uvázání je potřeba také dvousložkové lepidlo, které odolává vodě!

Číst článek

Rybářská technika chytání ryb – muškaření

Muškaření, to je královská rybářská disciplína. Muškaří se jak na vodách tekoucích, tak stojatých. A o co vlastně jde? Rybář rybám nabízí umělé nástrahy, mušky, které nahazuje do míst, kde si myslí, že číhá ryba, tedy například pstruh, lipan nebo například losos. Také může nechat mušku volně plavat po proudu řeky … vždy jde o to, vyprovokovat rybu k útoku. Chytání na mušku je velmi náročná disciplína, protože rybář většinu času stojí ve vodě a jde rybě naproti. V tom je kouzlo muškaření, protože rybář někdy chytá ryby doslova pod nohama. Právě ten přímý kontakt s vodou, ryby na dohled, klid, často nedotčená příroda, to vše dělá z muškaření právem vrcholnou rybářskou disciplínu.

Číst článek

Albrightův spojovací uzel

Tento uzel je skvělý ke spojení šňůr či vlasců o různých průměrech! Hodí se například při muškaření na spojení muškařské šňůry a návazce s muškou, nebo při chytání kaprů na spojení kmenového vlasce a šokové šňůry.

Číst článek

Spojovací uzel provlékací (hřebíkový)

Tento uzel se používá například při navazování muškařského podkladového vlasce s muškařskou šňůrou. Jde o spolehlivé spojení. Uzel je malý, dobře prochází očky prutu.

Číst článek

Francouzská nymfa

Dnes bude téma zaměřeno na nymfování, co to přesně je, a které věci potřebujeme, si řekneme níže. Historie tohoto způsobu rybaření se datuje do 80. let. Nedá se s určitostí říci, kdo a kde s ním přišel dříve, mluví se o Francii, kde s ní měli úspěchy její rybáři. V České republice jsme se s nymfováním mohli setkat kolem roku 2000. Tento způsob používali přední čeští muškaři, kteří ho postupem času dovedli k dokonalosti. Byl to převratný způsob rybolovu, který ovlivnil celé muškaření jako takové.

Číst článek

Linfit smyčka

Smyčka, kterou používají především muškaři. Jde o velmi pevnou a bezpečnou smyčku, na kterou lze přivázat háček nebo zátěž. Jde vlastně o kombinaci alpského motýlka a zámkového uzlu. Je robustnější, ale pevnější, než klasické přívěsné smyčky.

Číst článek