Rybářský rozcestník

Práva a povinnosti rybářské stráže – řešení přestupků rybářskou stráží

Práva, ale i povinnosti rybářské stráže jsou uvedeny v ustanovení zákona o rybářství. Rybářská stráž má právo kontrolovat v rozsahu uvedeném v jejím služebním průkaze, například, zda je lovící k lovu oprávněn, zda má platný rybářský lístek, platnou povolenku na příslušný revír a zda obecně dodržuje předpisy pro řádný výkon rybářského práva. Znamená to, že od osoby lovící ryby, ale také vodní organizmy, může rybářská stráž žádat průkaz totožnosti, například občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu, řidičský průkaz apod., dále rybářský lístek a povolenku k lovu.

Práva a povinnosti rybářské stráže - řešení přestupků rybářskou stráží

Rybářská stráž v rybářském revíru je oprávněna:

  • Kontrolovat osoby lovící ryby nebo vodní organizmy, zda jsou k tomuto lovu oprávněné a zda provádí lov řádně a způsobem, který umožňuje tento zákon, osobám lovícím ryby nebo vodní organizmy rybářské nářadí, obsah rybářské loďky, nádrže nebo jiného zařízení užitého k uchování ryb a rybářské úlovky, z hlediska dodržení rybářského práva,

  • Požadovat od osoby lovící ryby nebo vodní organizmy prokázání její totožnosti, předložení platného rybářského lístku a platné povolenky k lovu, od osoby důvodně podezřelé ze spáchání přestupku nebo trestného činu v bezprostřední blízkosti rybářského revíru předložení rybářského lístku, popřípadě povolenky k lovu nebo jiného dokladu opravňujícího osobu k lovu anebo dokladu o nabytí ryby nebo vodního organizmu, součinnost, popřípadě pomoc orgánů Policie České republiky, popřípadě obecní policie, nemůže-li zajistit vlastními silami a prostředky výkon funkce rybářské stráže.

  • Zadržet povolenku k lovu osobě, která se dopustila porušení povinnosti stanovené tímto zákonem, a tuto doručit nejpozději do 5 pracovních dnů tomu, kdo povolenku vydal, úlovek, rybářské nářadí nebo nástroj osobě, která tím spáchala přestupek nebo trestný čin, nebo z jehož spáchání je důvodně podezřelá, ukládat a vybírat pokutu v blokovém řízení za spáchání přestupku podle tohoto zákona a podle zákona o přestupcích.

Povinnosti rybářské stráže:

  • nosit služební odznak na viditelném místě
  • prokazovat se průkazem rybářské stráže
  • kontrolovat a dohlížet na dodržování povinností stanovených tímto zákonem
  • zjišťovat zdroje a příčiny znečištění vody v rybářském revíru
  • oznamovat neprodleně zjištěné závady a škody podle jejich povahy uživateli rybářského revíru a příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který ji ustanovil, popřípadě orgánu příslušnému k ochraně přírody a krajiny nebo Policii České republiky.
Policie a rybářská stráž na vodě ...

Policie a rybářská stráž na vodě …

Řešení přestupků rybářskou stráží:

Napomenutí (výtka) – za méně závažné porušení rybářských předpisů můžeme od rybářské stráže dostat výtku. Popisem události nám pak ještě může rybářská stráž zapsat do povolenky k lovu, jako dětem učitel do žákovské knížky:)

Uložení blokové pokuty – za nepředložení rybářského lístku a povolenky k lovu je rybářská stráž oprávněna uložit pokutu do výše 1.500 Kč, za ostatní přestupky (níže uvedené) může uložit pokutu až do 30.000 Kč. V blokové řízení na místě však lze uložit pokutu pouze do výše 1.000 Kč, v příkazním řízení do výše 5.000 Kč (viz § 13 odst. 2 zákona o přestupcích). Ten kdo pak neoprávněně chytá ryby, hrozí mu pokuta do 8 000 Kč i zákaz činnosti do 1 roku.

Zadržení povolenky k lovu – k tomuto opatření dochází ze závažného porušení rybářských předpisů, ale rovněž tak za opakované porušování těchto předpisů, méně závažným způsobem.

Možnost uložení blokové pokuty rybářskou stráží za „rybářské přestupky“ jak na chovných rybnících, tak i na rybářských revírech za tyto přestupky:

  • nepředložení rybářského lístku a povolenky k lovu ke kontrole,
  • porušení bližších podmínek výkonu rybářského práva stanovených uživatelem revíru,
  • lov ryb hájených,
  • lov ryb nedosahujících nejmenší lovné míry,
  • lov mimo denní dobu lovu
  • lov blíže než 100 m od hrázového tělesa přehradních hrází,
  • lov ze silničních a železničních mostů,
  • lov pomocí prostředků výbušných, otravných nebo omamných,
  • použití bodců jakéhokoliv druhu, lapaček, udic bez prutů, vidlic, rozsošek,
  • střílení ryb, tlučení ryb, chytání na šňůrky, lov pod ledem,
  • chytání ryb do rukou a do ok.

Výše uvedený výčet přestupků je jen ilustrační a zdaleka nezahrnuje všechny přestupky, jichž se může rybář dopustit!

Postup rybářské stráže při zadržení povolenky k lovu:

Rybářská stráž při zjištění přestupku a následném zadržení povolenky k lovu, je povinna vyplnit formulář „Oznámení o přestupku proti rybářství“, kde zadokumentuje zjištěný skutek. Nejpozději do 5 pracovních dnů by měla doručit povolenku tomu, kdo ji vydal. Zároveň rybářská stráž odesílá oznámení o spáchání přestupku Obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož katastrálním území se rybářský revír nachází. Vyzvaná osoba je povinna dostavit se k jednání orgánu Obecního úřadu s rozšířenou působností.

Dalším krokem je projednání spáchaného skutku Dozorčí komisí v kárném řízení domovské MO ČRS, která rozhodne o výši trestu, o čemž Dozorčí komise v kárném řízení vydá rozhodnutí o výši trestu!

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.