Rybářský rozcestník

Lov sumců – těžká přívlač

Lov sumců ve spojení s technikou vláčení, je asi nejtěžší možnost, jak lovit sumce. Je to náročná aktivní rybařina pro chlapy, co mají vydrž a nebojí se bolesti svalů v oblasti krční páteře, či zad. Přitom i jiné svaly na těle dostávají při této metodě lovu zabrat. Ale věřte mi, stojí za to si to párkrát zkusit. I této metodě lovu může člověk rychle propadnout! Stačí jedna chycená ryba, jeden kus i menšího sumce na prutu…

SumčíPěknýMontážVýbavaSumecLov

Asi na místě je si nejprve něco povědět o vybavení na těžkou vláčku. Na sumce je třeba se důkladně připravit a rozhodně nepodcenit výbavu! Boj ze sumcem, hlavně v proudu na řece, je tvrdý, sumec rád zajede do toho největšího proudu a tak zdvojnásobí svůj tah. Pak každá zanedbaná maličkost může být osudná a zkazit nám radost z vytažené ryby.

Pruty a navijáky vhodné na těžkou přívlač

Pruty v místech, kde nepředpokládáme sumce větší, jak metr, tam můžeme použít pruty o gramáži kolem 60 až 80 g. Ovšem hlavně při lovu na řekách v proudu a všude tam, kde se běžně vyskytují větší sumci, pak volíme těžší kalibr, pruty o gramáži 150 g až třeba 480 g. A jak by měly být dlouhé? Pokud budeme vláčet ze břehu, pak raději delší, tak 2,7 až 3,3 metry, na lodi nám pak postačí kratší pruty dlouhé něco málo přes 2 metry. Navijáky pak používáme s kovovým vnitřkem, s cívkou, kam se vleze alespoň 200 metrů šňůry silné 0,28 až 0,30 mm. Také by měly mít kvalitní překlápěč, dostatečně silný, aby odolal při boji ze sumcem. Citlivá, ale přitom pevná brzda, by pak měla být samozřejmostí. A také by neměl být moc těžký, protože přívlač, to je soustavná práce s prutem v ruce, tedy každý gram na víc dá tělu poznat.

Sumec na prutu u břehu chycený metodou vláčení.

Sumec na prutu u břehu chycený metodou vláčení.

A jakou volit šňůru, nebo lze použít i vlasec?

Já používám zásadně pletenku, ale vím, že mnoho rybářů i při chytání na těžkou přívlač, používá vlasec. Je to spíše o zvyku a zkušenostech. Já pletence více věřím a mám ji raději. Pletenka u mě vyhrává hlavně proto, že i když je vlasec méně průtažný, stejně se trochu natahuje, což hlavně při záseku může být problém. Sumce potřebujeme důkladně napíchnout na háček, hrot háčku se musí zapíchnout do dost tvrdého materiálu a tak je třeba používat šňůry, které ani i píď nepovolí. Ostrý a kavlitní háček, který se při námaze nenarovná, by měl být samozřejmostí, i když více stojí! A délka šňůry? Chytáte-li například na vzdálenost 50 metrů, volte šňůru dlouhou nejméně o dalších 150 metrů, ale raději i více. Pokud větší kus zajede do proudu, potřebujete mít čas na jeho otočení, což může chvíli trvat a on vám může odjet klidně i dalších 100 metrů po proudu!

Ostatní bižuterie na vláčení sumců

I když obratlíky, karabinky, či kroužky na wobblerech jsou ty nejmenší části celé výbavy, jsou stejně důležité, jako ostatní nádobíčko! Ukroucené očko wobbleru nebo prasklá karabinka, to je smůla, za který si ale většinou může rybář sám. Šetřil totiž na nepravém místě! Právě rybářská bižuterie je často hlavně začátečníky podceňovaná. Ale to je velký omyl. Při koupi obratlíků a dalších drobností potřebných k montáži na sumce šáhněte vždy raději po dražším a kvalitnějším „bižu“, budete v budoucnu odměněni pěkným úlovkem, místo toho, aby jste měli oči pro pláč, že se vám sumec z montáže urval díky jedné jeho slabé části. Samozřejmě to platí i pro volbu háčků! A ještě jedna rada. Volte co nejjednodušší montáže s co nejméně spoji! Každé spojení, každý mezičlánek na montáži může být potencionální kámen úrazu celé montáže. Čím více součástí, tím se zvedá pravděpodobnost, že nám to někde praskne!

Vábava na sumce - nástrahy.

Výbava na sumce – nástrahy.

A na co chytat?

Sumcům asi nejvíce chutnají 15-20 cm velké wobblery s větší lopatkou, které vydávají různé akustické zvuky a vibrace. Skvělé jsou také větší plandavky, dvojté, co také vydávají zvuk při tažení vodou, hlavně v proudu. Ovšem často sumci nepohrdnou ani třpytkou s větší lopatkou a další nástrahou, kterou jim nabídnete. Na sumce pak skvěle fungují i dnes moderní gumové nástrahy. Ve spojení s jigovými hlavičkami a trojháčky je to ta správná sumcová nástraha. A jejich velikost, klidně volíme větší, 15-30 cm.

Montáž na těžkou přívlač

Na sumce nebo velké mořské dravce používáme montáž na těžkou přívlač, což není nic jiného, než více nadimenzovaná montáž střední.

Montáž na dravce - středně těžká a těžká přívlač

Montáž na dravce – středně těžká a těžká přívlač

  1. prut na přívlač dlouhé 2,10 m až do 3,30 metrů, pruty s gramáží na špičce od 200 do 420 g, kmenová šňůrapletenka o nosnosti 15-20 a více kg
  2. gumový stoper, aby jsem neničili na dorazu očko prutu, obratlík s karabinkou, nosnost pro těžkou přívlač 100 kg a více
  3. lanko s očkem – těžká přívlač 20 a více kg, obratlík s karabinkou opět o přiměřené nosnosti
  4. vhodné nástrahy velké kolem 15 cm

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec nebo pletenku navlékneme gumový stoper, navážeme obratlík s karabinkou. Na karabinku pak připneme návazec na střední přívlač (fluorocarbon, ocelový návazec), na těžkou přívlač pak použijeme nejlépe návazec dlouhý 50 až 80 cm z pletených ocelových drátků, nebo silné pletenky silné tak 1 mm, opět ukončený obratlíkem a karabinkou.

A kdy vlastně vyrazit na sumce?

Právě aktivita sumců je hodně závislá na počasí. Obecně se říká a píše, že nejvíce sumci berou před změnou tlaku, před bouřkou. Ovšem už jsem viděl několik sumců ulovených za vedra, přes den, i během pravého poledne, kdy bouřka nebyla ani na dohled. Jednoznačně však vyhrává noční lov sumců, tedy lov po setmění, nebo brzy ráno a to za horšího počasí, které by však mělo mít dlouhodobější charakter, časté změny a výkyvy počasí se sumcům vůbec nelíbí.

Kde najdeme sumce, kde je lovit?

Záměrně jsem tento odstavec dal až na konec, protože si myslím, že příprava materiálu na lov je nejdůležitější. Ovšem je fakt, že bez znalosti, kde se sumci vyskytují, je jejich chycení věc čistě náhodná. Obecně se dá říci, že sumce najdeme téměř všude, ať už na meších tocích, tak i na velkých řekách, jezerech a v údolních nádržích. Místo jen musí splňovat požadavky na hloubku, kde se přes den ukrývá a odpočívá a také musí být kolem dostatek potravy, sumec totiž nerad vyjíždí za potravou moc daleko, je to lenoch :).

Asi nejvhodnějším místem na chytání sumců přívlačí jsou jezy a to jak pod nimi, tak i nad nimi, pokud je tam větší hloubka. Znám místo, kde se za jednu sezónu vytáhlo 21 kusů ryb větších jak 1 metr! Je pochopitelné, proč toto místo blíže nespecifikuji :). Další záběry nejčastěji přijdou u spadlých stromů, či jiných překážek, také u pilířů mostů nebo v hloubkách pod vymletými břehy. Také bývalé zatopené cesty, či jiné prohlubně v toku jsou ideální pro přesun sumce z denního stanoviště na loviště, i tam na něj můžeme narazit, pokud víme, kde se taková to místa nacházejí.

V léte v noci pak sumci rádi vyjíždějí lovit na mělčiny, i tam si lze na ně počíhat.

Pěkný kus sumce, právě vytažený z vody.

Pěkný kus sumce, právě vytažený z vody.

Samotná metoda lovu

Sumec je vrcholný predátor, který, když vyroste, nemá kromě jedinců svého druhu žádného jiného přirozeného nepřítele, tedy kromě nás rybářů. Ano, sumec je kanibal! Ale jen pokud mu cizí jedinec naruší teritorium, jinak je to hodně rodinný typ, který dlouho žije se svýma bratříčkama a sestřičkama pospolu. A jak na něj?

Nebudu zde popisovat samotné základy vláčení, ovšem pár rad vám tu přeci dám. Vláčet můžeme ze břehu, ovšem jen tam, kam si pro něho můžeme vlézt do vody, nebo tam, kde ho dokážeme šetrně vytáhnout na břeh. Rozhodně tedy nechytáme na skále trčící 3 metry z vody :). Důležité je, hlavně při nočním chytání, důkladně poznat své stanoviště a vědět, kde je jaká překážka. Bez světla se při nočním chytání rozhodně neobejdeme. Červené je skvělé, protože je docela vidět a přitom neplaší ryby. Chováme se tiše a prohazujeme přes den vytipovaná místa. Je dobré si přes poledne projet budoucí noční lovná místa lodí a echolotem zkontrolovat, kde je jaká vázka a prohlubeň. V noci se vám tento denní průzkum bude moc a moc hodit a zvýšíte si tak dost možná samotnou úspěšnost lovu.

Já vláčím nejraději z lodi, kterou se dostanu i tam, kam se rybář ze břehu nedostane. A to platí i pro lov těžkou přívlačí. Pokud vláčím a lovím cíleně sumce, chytám raději ve dvou, jeden vláčí a druhý řídí člun, nebo se na vhodném místě kotvíme, tak mě připadá vláčení bezpečnější, tedy hlavně na řece, kde je proud. Na velkých jezerech, kde je klidná voda, není kotva tak nutná, ale pokud zabere opravdu velký sumec, může vám nechtěně uspořádat projížďku vodou, tedy než si lehne :). Ale to se bavíme o dvoumetrových kusech a opravdu velkém štěstí a úžasném adrenalinovém zážitku na celý život. Ovšem i na lodi nepodceňujeme tmu! Hlavně na velkém otevřeném vodním prostoru se hodí osvětlené orientační body na břehu. Skvělý je také sonar s GPS. Ten nás dovede k tábořišti nejen v noci za tmy, ale také za mlhy či hustého deště.

Sumčí miminko ...

Sumčí miminko …

Slovo závěrem

Nepodceňujte sumce! Je to dravec, predátor a hodně silná ryb dorůstající obrovských rozměrů. Byly chycené i u nás kusy hodně přes 2 metry a nikde není řečeno, že vám jednou na prut nepřistane právě takové to monstrum. Proto věnujte hodně času přípravě. Také vyrážejte na lov sumců raději ve dvou, nikdy nevíte, kdy se vám břeh utrhne pod nohama a vám se pak může pomoc parťáka hodit, když nic tak proto, aby vaše „neštěstí“ natočil na mobil a mohl s ním pobavit další vaše kamarády :).

Video k tématu:

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….