Rybářský rozcestník

Lov na marmyšky, aneb vzpomínky a zkušenosti dědy Wassermanna

Počátkem 80. let minulého století se začaly v ČSSR (tedy ještě před rozdělením Čechů a Slováků), objevovat marmyšky, rybářská nástraha ze SSSR, která se v tehdejším Sovětském svazu používala běžně v zimě při lovu na dírkách. Tento způsob lovu však byl u nás úplně všude zakázán a tak čeští rybáři marmyšky moc nepoužívali i když se s nimi dalo chytat i v létě, například vertikální přívlačí z lodi. A co to marmyšky vlastně byly?

Šlo o různě těžké a velké nástrahy většinou z olova, nejčastěji kulatého tvaru nebo kapky s očkem nebo s dírkou. Princip lovu spočíval v tom, že se marmyška spouštěla na vlasci do díry v ledu a to až na dno a zdvíháním a poskakováním se rybář snažil vydráždit ryby u dna k záběru. Pro větší účinnost se na špičku háčku dával například hnojáček. Úlovky nemívali ruští rybáři velké, většinou chytali jen menší okouny, ti však na uvaření slavné ruské polévky Ucha stačili.

Marmyšky tedy tehdy naši rybáři zkoušeli, ne na dírkách, ale třeba jako nástrahu z loďky, ale většinou bez valného úspěchu. Naši okouni o tento typ nástrahy moc nejevily zájem, asi jim chyběl led nad hlavou 🙂 a tak marmyšky většinou skončily v krabici.

Marmyšky ze SSSR staré kolem 40 let

Marmyšky ze SSSR staré kolem 40 let

Český rybář je však vynalézavý a přemýšlivý a hledá často příčiny svého neúspěchu. Nedá mu to a vrací se k některým způsobům lovu, které se mu neosvědčily, tak se někteří rybáři začali zabývat marmyškami více. K jedním z nich patřil kamarád Jan K. šikovný nástrojař, vytvořil několik forem různých tvarů a velikostí a začal experimentovat nejen s jejich výrobou, ale i metodou lovu.

Forma na marmyšky 4g tvar kapka s otvorem

Forma na marmyšky 4 g tvar kapka s otvorem

Forma na marmyšky 4g tvar kapka s otvorem - druhé foto

Forma na marmyšky 4g tvar kapka s otvorem – druhé foto

Jiné zdvihání marmyšek ode dna, jiné vázání marmyšky, atd. Po roce experimentování se zrodila česká marmyška, která měla v těle otvor. Velice záleželo na jejím správném uvázání.

Vlasec se protáhl otvorem v tělíčku ze zadní strany, udělala se smyčka a uvázal pod spodním koncem kapky – viz foto.

Navázání marmyšky

Navázání marmyšky

Takto navázaná marmyška ve tvaru kapky 4 g slavila první velké úspěchy. Dala se kolmo spouštět do vodního sloupce na klidných vodách, ale i poměrně daleko odhodit jak na stojatých tak proudných vodách a trhavým pohybem po dopadu na dno přitahovat k sobě.

Pak přišla další vylepšení, na háček se dávala červená bavlnka, kousek úzkého twisteru apod. Geniální vynález bylo dát na háček oko z mrtvého okouna nebo i jiné ryby, okouní však bylo nejlepší. Když jsme se trefili do hejna okounů, mohli se po marmyšce s okouním okem utlouct, můj švagr Pavel Ch., společně s otcem, takto ulovili 79 okounů o hmotnosti 11 kg za 2 hodiny v listopadu 1986.

Záběr na tuto marmyšku se vždy projevil, jako když uděláme vázku o dno, stačilo lehce přiseknout a okamžitě bylo poznat, jde-li o rybu nebo právě vázku.

Candát chycený na marmyšku

Candát chycený na marmyšku

Marmyšky používám dodnes!

Při lovu na marmyšku používám prut kolem 3 m, akce A, měkká špička, vlasec 25 mm. Marmyšky od kamaráda Honzy si dodnes odlévám sám, vyrobil mi také jednu formu. Po odlití je potřeba jen fortunkou nebo pilníčkem obrousit hrany a nálitek. Háčky používám krystalky, délka 25 mm.

Odlité marmyšky je potřeba opracovat

Odlité marmyšky je potřeba opracovat

Opracovaná marmyška

Opracovaná marmyška

Na marmyšku jsem měl největší úspěch při lovu okounů. Můj největší, měl 44 cm, 1,10 kg. Ovšem na marmyšku klidně zabere i candát, ne trofejní, největší byly kolem 70 cm. Také štika se nechala na marmyšku přemluvit, byla velká kolem 70 cm. Kamarád chytil kapra 54 cm, klasicky za tlamu.

Všechny úlovky na marmyšku jsou chyceny v přední části tlamy a jdou snadno vyprostit. Chytíme-li podměrečnou rybu nehrozí ani její poškození, jako třeba na třpytku u malých candátů.

Jigové hlavy jsou marmyškám nejvíc podobné, někdy se nazývají jigové marmyšky

Jigové hlavy jsou marmyškám nejvíc podobné, někdy se nazývají jigové marmyšky

Výhodou lovu na marmyšku, jsou i malé finanční náklady, utrhnu marmyšku šáhnu do krabičky a z vlastních zdrojů naváži novou. To se nedá říci u kupovaných drahých woblerů nebo třpytek. V porovnání s jinými nástrahami při lovu na přívlač jako jsou s kupovanými třpytkami, woblery, twistery, jigy, smáčky atd. se mi zdá lov na marmyšku nejúčinnější. A lovit na marmyšku jde všude, jak na rybníku, přehradě, řece, či jezeru a je jedno, je-li hloubka 1 nebo 10 metrů.

Jako každý způsob rybářského lovu, má lov na marmyšku své kouzlo. Nejde sice provozovat celoročně, lov na marmyšku se totiž řadí mezi přívlačové techniky, i když nejde o klasickou přívlač! Kdo rád loví dravce vláčením, měl by lov na marmyšky rozhodně vyzkoušet a je jedno či na kupovanou nebo tu vlastní výroby, i když to pak úlovek potěší dvojnásob!

Text i foto: dědek Wassermann

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!