Rybářský rozcestník

Chytat dravce na živou či mrtvou rybičku nebo jen na umělé nástrahy? Je lov na živou nástrahu přežitek?

V daleké minulosti to měli sportovní rybáři jednoduché, většinou chytali dravce na přirozenou nástrahu a to buď živou, nebo mrtvou, jinou volbu neměli. Časem se začali pro lov některých dravých ryb využívat i nástrahy umělé, což umožnil rozkvět sportovního rybolovu ruku v ruce s technickým vývojem, ten totiž dovolil výrobcům vláčecích nástrah nahradit dřevo umělými hmotami a dalšími materiály, z kterých se dnes vyrábí dokonalé napodobeniny rybek, ale i jiných vodních živočichů. Nejmodernější „měkké“ umělé nástrahy, které vznikly v USA, se velice rychle rozšířili jak do Evropy, tak i do Skandinávie. V severských zemích se tak s nastraženou živou rybkou již dnes téměř nesetkáte. V některých státech je pak chytání na živou nástrahu zakázané úplně!

Chytání ryb na živou rybku, podle celosvětového výzkumu a statistik, tvoří stále až 50 % oproti jiným nástrahám. Kolem 8-9 % se chytá na mrtvé rybky, ovšem daleko častější je chytání ryb na woblery 15 %, třpytky 12 %. Měkké nástrahy, jako tvistery ripery jsou pouze na 5 %. Zajímavý je poslední údaj, kdy až 20 % ryb z celkového počtu se chytá na jiné nástrahy, než na živé či mrtvé rybky nebo na jejich umělé napodobeniny. Jde o žížaly, ale i jiné pochutiny, na které se nechá přemluvit dravá ryba jako různé mušky, brouky, ale i kukuřici či boilies.

Ty procenta poměrně překvapí. Čekal jsem, že na smáčky se bude chytat více. Procentuální údaj o četnosti chytání větších ryb na menší živé rybky se mě zdá logický. Přirozená nástraha je přirozená nástraha, prostě ryby se ji nemají důvod bát, pokud je dobře ve vodě prezentovaná. Živá nástraha je také velice dostupná, nestojí nic, prostě si ji nachytáme a pak dále použijeme. Umělé nástrahy, ty si již musíme koupit. Jejich cena není nezanedbatelná, rybář chytající na umělé nástrahy nějaké ty peníze musí z kapsy vytáhnout. Ty „nej“ umělé nástrahy jsou pak hodně drahé, naštěstí menší smáčky dnes koupíme za pár korun. Ovšem rybařina by neměla být jen o penězích!

Natsražená rybka na tojháčcích, jeden má v nosní dírce, druhý ve hřbetu a třetí v řitním otvoru.

Nastražená živá rybka na trojháčcích …

A proč jsem vlastně začal psát tento článek? Rád chytám na živou nástrahu, hlavně sumce a štiky. Proto mě zajímala procenta úspěšnosti při chytání na živou či mrtvou nástrahu a na nástrahy umělé. Ovšem tuto statistiku jsem nikde na netu nenašel. Jen statistiku používání těch či oněch nástrah. Ovšem při tvorbě tohoto článku jsem narazil na jinou důležitou otázku, jak moc je nehumánní chytat na živou nástrahu. Sám osobně mám občas dilema, zda pěknou, i když plevelnou rybku, mám opravdu napíchnout na háček. Zatím vždy vyhraje touha po větším dravci, tedy alespoň u mě. Ale někdy mě je opravdu líto krásného cejna nebo plotici napíchnout na háček a nabídnout dravcům.

Začneme-li debatovat o rybářích, milovnících ryb a přírody, pak je filozofie chytání na živé rybky zastaralá a využívání živých rybek jako nástrahy se může jevit některým lidem jako barbarství. Asi i proto se již v některých státech světa nesmí na živou nástrahu chytat, nebo se velikost nástražných rybek alespoň omezuje. Opravdu zde nechci prosazovat úplný zákaz chytání na živou nástrahu, ani nějaké větší omezování tohoto způsobu lovu ryb, vždyť jsem se v odstavci výše přiznal, že rád chytám na živé rybky, jen je třeba se zamyslet a třeba si i otevřeně o tomto tématu podiskutovat. Koneckonců nástražní rybky jsou také živí tvorečkové, které tak trochu na háčcích mučíme. Ovšem musíme si říci jeden fakt. Rybáři jsou především lovci a až pak ochránci a milovníci přírody.

Slovo závěrem

Také se vám někdy stalo, že vám bylo líto krásného lína napíchnout na háčky a nastražit na sumce? Nebo jste vzali do ruky hrouzka, plotici či jinou menší rybku a s vnitřním zapřením jste ji zavěsili za hřbet a nastražili na štiku? Co vyhrálo? Srdce lovce nebo srdce rybáře? Přeci není rozdíl mezi malou rybkou a tou velkou, co ji chceme chytit, nebo ano? Jsem rybář lovec, proto občas nastražím živou nástrahu, abych dostal vysněného dravce. Přesto se mě nedivte, že někdy pochybuji, co je správné a zda nemám raději volit jinou metodu lovu, u které nebudu trápit menší rybky. Jsem tedy měkký, nebo jen mám srdce na pravém místě? Pravda je asi taková, že nejvíce na rybařině mám rád ten adrenalin, když se rozezvoní elektrické hlásiče, či rolničky, nebo ten moment, kdy se zachvěje špička vláčecího prutu a já sekám a pak ten krásný boj! Díky těmto chvílím jsem zatím ochoten obětovat i nějakou tu menší nástražní rybku. Ovšem stárnu, blbnu a asi i měknu, tak kdoví, jak to se mnou bude časem dál. 🙂 A jak jste na tom vy?

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.