Rybářský rozcestník

Chytáme na pelety

Obliba pelet mezi rybáři v posledních letech dost výrazně vzrostla. A není divu. Rybářský trh nabízí několik velikostí s desítkami chutí a vůní různých barev. Přitom úspěšnost těchto nástrah je často větší, jak při chytání na boilies.

Co to jsou vlastně pelety?

Jsou to lisované válečky, vyrobené z nejrůznějších mletých, případně drcených surovin. Nejčastěji se lisují z živočišných nebo rostlinných mouček, výživných látek a dalších atraktorů, které slouží k šíření této nástrahy vodou do okolí. Využívají se při lovu nejrůznějších kaprovitých ryb, ale i dravců, například sumců, pro které existují speciální masové pelety.

Návazec na sumce – nástraha sumcové pelety

Dělení pelet

Rozdělit pelety můžeme na dvě hlavní skupiny, pelety určené na chytání napíchnuté, nebo zavěšené u háčku a pelety krmené, které slouží na zakrmení lovného místa. Pelety na chytání ryb mají v sobě většinou vyvrtanou dírku, pelety vnadicí tuto dírku nemají. Na trhu jsou pak k dostání ještě peletky s provázkem, ty jsou také určeny na háček. Ovšem i tak ty větší lze použít jako nástrahu a to díky gumičkám, díky kterým je můžeme zajistit na háček podobně jako boilie koule.

Zakrmovací peletky

Zakrmovací pelety se vyrábějí v průměrech 2, 3, 4, 6 nebo 8 mm. Ovšem můžeme krmit i většími peletami o velikosti od 10 do 20 mm, ale existují i větší průměry. Pelety nástrahové, tedy ty, co je dáváme na háček, nebo k háčku, bývají velké od 10 do 20 mm. Ovšem běžně v rybářských potřebách najdeme i průměry menší, ale i větší. Záleží na cílené rybě, kterou budeme chytat a také na ročním období. Například z jara chytáme na menší průměry, naopak v létě pak na větší pelety.

Pelety k nastražení vybíráme podle svých zkušeností, podobně jako boilies, tedy řešíme barvu, velikost, ale hlavně jejich vůni, případně pach. Také poločas rozpadu pelet je různý, podobně jako u boilies. Existují dokonce i nerozpustné pelety, nebo naopak pelety, co se ve vodě rozpustí za pár hodin.

Peletky – nástraha i návnada pro rybáře. S provázkem jsou určené na háček.

A jaké jsou ty nejoblíbenější?

Rozhodně halibutky patří mezi ty nej! Také krabí fungují poměrně skvěle. Ovšem poslední dobou se na trhu objevují i další variace nejen na slané pelety, ale i na kombinace chutí slané a sladké. Těch sladkých je pak na trhu také velké množství. Banánové, ananasové, samozřejmě ani jahoda nebo třešeň nesmí chybět. Mě osobně hodně fungují perníkové pelety a kombinace sladké a pikantní až ostré chuti. Například chilli peletky nebo česnekové, ty ryby milují! Ovšem co revír, to jiná nátura ryb a také počasí často určuje, která to peletka ten den bude fungovat. Je to stejné, jako u boilies i dalších nástrah, kdy někdy i ta nej příchuť vybouchne a nechytíte na ni nic.

Pelety lze také dipovat! Tím zvětšíme jejich atraktivnost. Stačí je buď krátce namočit do dipu a pak nahodit, nebo je i několik dnů máčet v dipech a tak vlastně změnit jejich charakter. To se hodí především u straších pelet, které již ztratili svoji intenzivní vůni.

Roztahovač kroužků na pelety ….

Příklady nastražení pelet

Jak jsem psal výše, pelety můžeme nastražit stejně, jako boilies koule, tedy na přívěs na háček. Ovšem některé se dají i na háček napíchnout. Další možností je použít roztahovač kroužků a gumičky, které navlékneme na pelety a ty pak můžeme na háček nebo pod něj nastražit několika způsoby.

Klasický bolies přívěs, ovšem místo koule je tu nastražená peleta

Nastražení pelety za ramínko háčku …

Nastražení pelety pomocí gumičky, za její očko …

Klasika, nastražení pomocí gumičky, peleta těsně pod háčkem …

Chytáme na pelety pomocí gumové zarážky s ramínkem – vhodné na extra velké pelety

Slovo závěrem

Pelety jsou stejně úspěšné a také neúspěšné, jako ostatní nástrahy. Co jsem tím chtěl říci? Že každá voda je jiná a tak někde ryby berou na halibutky, jinde zase například jahodové pelety. A někde si ryby pelet prostě nevšimnou a je třeba použít jinou nástrahu, například živou, červy nebo žížaly. Jak jsem se zmínil výše, i počasí, tlak a roční období má velký vliv na četnost záběrů. A to platí i pro chytání na pelety.

Háček s přívěsem a kroužkem na pelety – funguje nejen na kapry, ale i na drobnější bílou rybu!

Zapomeňte tedy na to, že si koupíte jeden univerzální druh pelet a máte u vody vystaráno. Naopak, čím více druhů, chutí a vůní, tím větší naděje, že při výpravě přijdete na tu pravou kombinaci, která ten den bude úspěšná. Držím palce, ať se vám daří a vy si dobře zachytáte a je jedno, zda na pelety, nebo i jinou nástrahu.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!