Rybářský rozcestník

Mámo, táto, chci začít rybařit! Rodičové, víte jak na to?

Ty tam jsou ty časy, kdy rybářovi stačilo ke štěstí kus lískového prutu, režná niť, ohnutý špendlík a plechovka plná vypasených žížal. Bambusové pruty a Tokoz navijáky to už mají také za sebou. Kromě toho přijít k nějakému rybníku a nahodit jen tak, bez dokladů, ani to není dobrý nápad. Dnes je potřeba k rybářskému koníčku také mít platný rybářský lístek. A ne jen to! Tyhle řádky jsou tedy určené pro rodiče všech malých nadšenců, co by rádi smočili prut a chytli svoji první rybu a nevědí, jak na to.

DětiPrutyZákladní

Měl jsem to štěstí, že jsem se stal začátečníkem v lovu ryb dvakrát. Poprvé asi před 35 lety, kdy jsem lovu ryb spolu s kamarádem propadl poprvé a pak poměrně nedávno, před 3 roky, kdy jsem se nechal přemluvit a opět zašel k vodě s kamarády a jejich pruty. Tehdy jsem pochopil, že od mých časů, kdy jsem měl já platný rybářský lístek a chodil na ryby, se hodně změnilo. Přes 30 let udělalo z rybaření úplně jinou disciplínu! U vody to pípá, bliká, rybáři sedí v pohodlných křesílkách, nebo se vyvalují na lehátkách, záběry za ně hlídá elektronika …. no, nejvíce mě dostala lodička na dálkové ovládání, když ji kamarád poprvé poslal po vodě na lovné místo, aby zakrmil, nevěděl jsem, zda sním či bdím. Ale ano, v duchu hesla: „taťkové si také rádi hrají“, vlastně proč ne!

Ale dost tlachání o minulosti. Jen jsem chtěl říci, že tím, že jsem začal chytat znovu až po 30 letech, bylo pro mě stejně obtížné, se zorientovat ve všech těch rybářských udělátkách, co rybáři potřebují ke svému koníčku, jako je to u rodičů dětí, co jim dítko zrovna oznámilo, že se chce stát rybářem.

Děti rybaří - rybářské začátky

Děti rybaří – rybářské začátky

Jak se tedy stát rybářem?

Pro děti a jejich rodiče je to dnes poměrně snadné. U velkého počtu místních rybářských organizací jsou vedeny i kroužky pro děti. Ty jsou skvělé ze dvou důvodů. Za prvé se v nich děti naučí řádnému chování u vody, rozpoznávat jednotlivé ryby, ale i navazovat háčky a další dovednosti, tak potřebné pro lov ryb. Další nespornou výhodou je, že děti na konci kroužku, z jara, udělají zkoušky, a pak dostanou platný rybářský lístek, takže když vyrazí k vodě, nejsou to pytláci, ale mladí, nadějní rybářští elévi. Pokud jste se tedy páni rodičové rozhodli, že vyhovíte přání svého dítka, stačí dnes kliknout na internetu na rybářské organizace v místě vašeho bydliště a jistě v některé povedou dětský rybářský kroužek, kam pak můžete svého syna nebo dcerku přihlásit.

Všechny rybářské kroužky začínají ve stejném termínu, jako škola, tedy v září. Děti pak chodí celý rok, většinou 1x týdně do kroužku, kde, získají základní potřebné znalosti o lovu ryb. Na jaře, jak jsem již psal, pak udělají zkoušky, získají rybářskou povolenku a hurá, mohou konečně s rodiči vyrazit k vodě.

A co děti vlastně potřebují do rybářského kroužku?

Ze začátku hlavně přezůvky, blok na zapisování, tužku a dobrou náladu. Později i prut s navijákem, základní rybářskou bižuterii, podběrák … zde je na místě se asi zastavit a podrobněji si popsat to nejdůležitější vybavení, co potřebuje začínající rybář k chytání ryb …

Můj první prut

Dnes je na trhu stovky prutů, cenově se jejich koupě pohybuje od pár stokorun až po desítky tisíc. Pokud ale chceme koupit prut pro začínajícího rybáře, stačí opravdu ten z kategorie laciných. Skvělé jsou jak pruty teleskopické, tak o něco kvalitnější, také o něco dražší pruty dvoudílné, případně pruty trojdílné. Na internetu, jsou pruty dobře popsány a i v kamenných obchodech vám prodavač, či prodavačka ráda poradí. Většinou jsou to totiž zanícení rybáři, kteří ví, jak na to!

A jaký by tedy měl být ten první prut? Ani velký, ani malý, musíme brát ohled na výšku dítěte, a také na místo, kde se bude chytat. Obecně na malých potocích a říčkách používáme kratší pruty, než na velkých jezerech, řekách či dokonce údolních nádržích. Ovšem v tomto případě je nejdůležitější výška dítěte! Špička prutu by dále měla být jemná, dobře ohebná a prut by neměl být moc silný, aby hlavně malé ručky dítěte ho dokázaly držet bez větších obtíží. Také při chytání na splávek, tedy při tzv. plavané (což je nejdůležitější technika chytání mladého rybáře!) učíme děti, aby prut držely stále v ruce a nepokládaly ho na zem, nebo do vidličky, proto prut musí být také lehký.

Pruty - základní výbava

Pruty – základní výbava

Naviják, nedílná součást prutu!

Prut máme vybraný, další úkol, koupit naviják. Volba není také moc těžká, protože na trhu je v dnešní době stovky kvalitních navijáků a to jak pro praváky, tak pro leváky. Důležité je koupit naviják velký přiměřeně k prutu. Na plavanou stačí jednoduchý, menší navijáček, bez bojové brzdy, či baitrunneru. Jen se musíte rozhodnout pro brzdu zadní nebo přední. A v tom je potíž, existuje doporučení, že pokud používáte jeden naviják například s přední brzdou, další navijáky by jste si měli koupit také s přední brzdou. Jde totiž o zvyk, a měnit navijáky cik cak, s přední i zadní brzdou, může v budoucnu stát rybáře pěkný úlovek. Ovšem která brzda je ta pravá, jestli ta přední nebo ta zadní, to je hlavolam. Existují rybáři, notoričtí zastánci zadní brzdy. Jiní, mezi ně patřím i já, zase máme rádi a kupujeme navijáky s brzdou ve předu. Ovšem opravdu je to o zvyku a v obchodě vašemu dítěti jistě půjčí obě varianty, ať si vybere, s kterým navijáčkem se mu bude lépe pracovat.

Silon

Naviják bez silonu je jaksi nějaký holý. Kromě toho silon je jednou z nejdůležitějších potřeb rybáře, právě on ho spojuje s potencionálním úlovkem, tedy rybou. Na začátek, pro lov na plavanou, tedy pro malé rybáře stačí silony i průměru 0,14-0,18 mm, při chytání malých rybek je tento silon dostačující. Výběr na trhu je opravdu velký, jen pozor na jedno! Vyplatí se koupit o něco dražší silon, který se však nekroutí, protože právě u dětí se často stává, že se silon zamotá a to kromě špatné manipulaci s prutem a navijákem také proto, že mají nekvalitní, kroutící se silon! Tak zde nešetřete a kupte o něco dražší, než je základ. Ušetříte sobě i svým dětem chmurné chvíle při rozmotávání vlasce.

Splávek

Na začátek, k prvnímu chytání stačí 2 až 3 splávky, raději jemnější, tenké, klidně lacinější, hlavně, aby byly ve vodě pěkně vidět. V obchodech vám jistě rádi poradí. A proč jich koupit více? To je jednoduché, občas dítě při náhozu prutu skončí na stromě, či na keři, nebo uvázne někde ve vodě a při jemném chytání se návazec přetrhne lehce. Ne vždy se pak podaří splávek zachránit, ale to je normální, je to spotřební materiál a k chytání to prostě patří. Tak za ztrátu splávku hlavně dětem nehubujte, stane se to i starému zkušenému rybáři.

Rybářské háčky

Tak to je další alchymie, vybrat správný rybářský háček, s lopatkou, nebo s očkem. Na začátek bych doporučil sadu menších háčků, dvě až tři velikosti. Vedoucí kroužků, nebo prodavači v obchodech rádi poradí. Pokud děti háčky neumí navázat, dají se v obchodech koupit již navázané háčky, což by možná pro úplné amatéry nebylo špatné, zvláště, pokud nemáte doma šikovného dědu nebo strýce, který si ještě pamatuje, jak na to. Na závěr připomínám, menší háček je na plavanou rozhodně lepší variantou, než háčky větší. Čím menší háček, tím větší naděje, že si vaše dítko chytne rybku. Kromě toho to, že rybář chytá na menší háčky neznamená, že pak nechytne větší rybu. Právě naopak je to nepravděpodobné. Na velký háček se prostě malý ryba chytnout nedá, za to na malý háček můžeme chytnou při troše štěstí i pěkného macka!

Olůvka a další rybářské bižu

Na začátek, pro první chytání, se vyplatí koupit si sadu malých olůvek, které umožňují dodatečnou montáž, aby se dal přímo u vody splávek tzv. vyvážit, tedy zatížit tak, aby pěkně stál ve vodě potopený tak hluboko, jak má být. Díky správnému vyvážení splávku s háčkem pak rybář lépe pozná byť i jen malý záběr. Což je základní předpoklad úspěchu správného zaseknutí, když nám ryba bere. Kromě olůvek se hodí koupit si pár malých obratlíků, karabinek a stoperů, tedy kuliček s dírkou, nebo gumičky, které také patří do výbavy správného rybáře. Jejich použití, to se vaši malí rybáři naučí právě v kroužku, nebo také zde, v naší škole pro začínající rybáře, ale v následujících kapitolách. A nakonec nějaké šikovné krabičky, aby to vše bylo kam dát.

Základní výbava rybáře

Základní výbava rybáře

Co by ještě nemělo chybět ve výbavě mladého rybáře?

Samozřejmě podběrák. Je to síťka s rukojetí, která umožňuje šetrné vytáhnutí ryby z vody, hlavně tedy těch větších. Není sice v povinné výbavě rybáře, ale my děti v kroužku učíme, že je nutný, pokud se k rybě chceme chovat slušně a hlavně tedy šetrně. Pean. Co se skrývá pod pojmem pean? Jsou to takové šikovné kleště pro rybáře, které jsou, na rozdíl od podběráku, v povinné výbavě rybáře, což stanovuje rybářský řád! S peanem se dá šetrně vytáhnout háček rybě s úst a hlavně jí moc nepoškodit, proto je také povinný. Dá se koupit ve všech prodejnách rybářských potřeb i na internetu.

Nezapomeňte na metr! Metr také patří do povinné výbavy rybářů. Je důležitý, protože některý ryby mají zákonem stanovenou lovnou délku, a jak jinak zjistit, že ryba je dost velká, aby si ji rybář mohl napsat do úlovkového lístku a pak odnést domů. Jedině metrem. Hlavně dětem se doporučují metry dřevěné, jsou přesnější, lépe se s nimi ryba měří, ale jinak jsou povoleny všechny druhy metrů a ty rolovací zase zaberou méně místa.

A co by nemělo chybět mladému rybáři v baťůžku?

Kromě baťůžku, nebo jiné šikovné tašky především nůžky, nebo nůž, ideální oboje, také vezírek. Ten slouží k šetrnému uchování ryb po dobu lovu, pokud si je rybář na konci chytání chce odnést domů. Vezírek je taková síť s oky z bužírky, které brání, aby se ryba ve vezírku necítila moc stísněně, nebo se v něm dokonce zamotala. Má dlouhý provázek, který umožňuje ho uvázat u břehu a mít chycené ryby ve vodě, dokud ještě probíhá lov. A nakonec nezapomeňme na oblečení do nepohody, holínky, pláštěnku a také něco k pití a mlsání. U vody rybář brzy vyhládne a také pitný režim je důležitý, obzvláště pak v letních měsících.

Slovo závěrem

První drobnější investice do mladého rybáře nějaké jsou, ale určitě vám to vynahradí nadšení, když chytne svoji první rybu. Co jsem tak brouzdal po internetu, pokud nakoupíte rybářské náčiní v rozmezí mezi 1500,- až 2000,-, bude váš rybář dokonale vybavený. Nezapomeňte, že jiné koníčky, jako například lyžování, také něco stojí. Něco málo pak ještě stojí dětský rybářský lístek, ale to je vše! A na rozdíl o jiné zábavy, váš rybář vám může domů přinést skvělou večeři, to jiné koníčky neumí.

Další článek k tématu: Stručný seznam základní výbavy mladého rybáře

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.